PLAN PUTOVANJA
1.dan (12.april 2024.) BEOGRAD – PARIZ.
Sastanak putnika na aerodromu “Nikola Tesla” u 03.40 sati. Let za Pariz (JU 310) u 06.40 sati. Sletanje na aerodrom „Šarl de Gol“ u Parizu u 09.15 sati. Polazak na panoramsko razgledanje grada svetlosti, sna svakog umetnika, naročito slikara. Grad u kome svaka ulica ima bar jednu zgradu koja se nalazi u nekom priručniku istorije ili enciklopedijie umetnosti. Za Francuze, Pariz je centar sveta. Za ostale stanovnike planete - metropola svih metropola. Dive mu se i zavide mu danas koliko su to činili i pre sto godina. Centar kulturnog, političkog, industrijskog i trgovačkog života cele države, pored toga centar umetnosti i mode čitavoga sveta. Vožnja glavnim bulevarima, avenijama i trgovima Pariza, kraj najpoznatijih spomenika i građevina: crkva Madlena, Trg Opere, Trg Vandom, Burbonska palata – Parlament Francuske, Trg Konkord, Jelijsejska polja, Trg Etoal, Trijumfalna kapija, Trg Trkoadero, Marsovo polje, Ajfelova kula, bulevar Monparnas, Latinska četvrt, ostrvo Site, crkva Notr Dam... Smeštaj u hotel posle 15 h. Odlazak metroom do trga Opere. Šetnja elegantnim poslovnim i trgovačkim kvartom oko Opere i Velikih bulevara. (Povratak metroom). Noćenje.
2. dan (13. april 2024.) PARIZ /LUVR/.
Doručak. Slobodan dan ili fakultativna poseta Luvru, Muzej Luvr otvoren je 1793. godine, a nalazi se u istoimenoj palati koja je izgrađena u 12. veku (ostaci palate mogu se videti u podrumu muzeja). Kada je počeo sa radom, samo 537 slika bilo je izloženo u njegovim prostorijama, dok je danas taj broj znatno veći. Sada se u muzeju Luvr nalazi oko 380.000 predmeta, a od toga 35.000 jesu predmeti koji datiraju iz perioda praistorije do 19. veka. Kolekcija muzeja znatno je uvećana u Napoleonovo vreme i u vreme vladavine Luja XVIII i Šarla X, a dosta zbirki su poklon i donacija muzeju. Mona Liza, Nika Samotračka, Miloska Venera, sale italijanskog renesansnog slikarstva i francuskog slikarstva XIX veka samo su neka umetnička dela koja treba posetiti. Obilazak nekih od najpoznatijih remek dela muzeja. U večernjim satima šetnja živopisnim Latinskim kvartom sa mnogobrojnim restoranima, kafeterijama i barovima u okolini čuvenih bulevara Sen Mišel i Sen Žermen. (Odlazak i povratak metroom). Noćenje.
3. dan (14.april 2024.) PARIZ /VERSAJ/.
Doručak. Slobodan dan ili fakultativni poludnevni izlet autobusom u Versaj. Bivši dvorac francuskih kraljeva, jedno je od najposećenijih turističkih mesta na svetu. Pored Ajfelove kule, predstavlja najveću turističku znamenitost Pariza. Sagradio ga je Luj XIV, Kralj Sunce, vladar koji je 72 godine upravljao Francuskom i Navarom. Prema želji kralja Luja XIV, radovi na izgradnji današnjeg dvorca započeti su 1688. godine. Pored toga što je bio ratnik i diplomata, uspešno se izborio sa svim poteškoćama oko izgradnje dvorca koji je zasenio sve dotadašnje. Angažovao je vrhunske umetnike koji su do najmanje pojedinosti procenjivali, planirali i nastojali da u svemu stvore izvesnu simboliku – stoga nije slučajno da su kraljevsku sobu postavili baš u sredinu versajskog zdanja. Po zahtevu Njegovog veličanstva sve je moralo imati velike dimenzije i biti glamurozno, bez obzira na to da li je to predsoblje, odaja, hodnik, vrt ili fontana… Versaj je bio sedište francuskih kraljeva do Luja XVI koji nije shvatao neizbežnost društvenih promena. Naime, skupštinska većina tražila je uspostavljanje ustavne monarhije (kao što je to danas u Britaniji ili Španiji) što Luj XVI nije prihvatao. Na kraju su u revoluciji i on i njegova žena uhapšeni i pogubljeni na giljotini. Nakon njihove smrti, dvorac je neko vreme bio zapušten i čak mu je zapretilo propadanje. Odlukom kralja Luja Filipa, kompleks je restauriran i pretvoren u muzej. Obilazak „Velikih kraljevih apartmana“, „Kraljičinih apartmana“ i čuvene „Dvorane ogledala“ – pozornice zbivanja od epohalnog značaja za Francusku i Evropu. Povratak u hotel. U večernjim satima šetnja po Monmartru, najpoznatijem boemskom kvartu Pariza. (Odlazak i povratak metroom). Noćenje.
4. dan (15.april 2024.) PARIZ – GENT - BRIŽ.
Doručak. Polazak za Gent, jednim od najlepsih gradova Belgije, srednjovjekovne ulice sa visokim tornjevima pričaju priču o slavnoj prošlosti, kada je Gent bio jedan od najvažnijih evropskih gradova. Gent (holandski Gent, francuski Gand) je najveći i glavni grad belgijske provincije Istočna Flandrija i treći po veličini grad u zemlji. Danas univerzitetski i lučki grad, kanalima povezan sa Severnim morem, nastao je na ušću reka Šel i Lij, a ime grada poteklo je najverovatnije od keltske reči u značenju ušće. Na njegov razvoj uticala je prerađivačka industrija vune, zbog koje je Gent postao prva industrijska zona. Razgledanje grada. Odlazak za Briž, istorijsku prestonicu Flandrije, poznatu po čipkama I umetničkim zanatima, po mnogima najlepši Flamanski grad, koji je u XIV veku bio jedan od vodećih umetničkih centara zapadne Evrope. Po dolasku obilazak znamenitosti u centru grada, koji je zbog svojih kanala I divnih gradjevina na njihovim obalama prozvan “mala severna Venecija” i uvršten na listu svetske kulturne baštine, pod zaštitom UNESCO-a: gradska većnica iz XIV veka, najstarija u Belgiji, katedrala, Palata pravde, bazilika Sv.Krvi, mnogobrojne kuće bogatih bankara, trgovaca i zanatlija.... Smeštaj u hotel. Noćenje.
5.dan (16.april 2024.) BRIŽ – ANTVERPEN – AMSTERDAM.
Doručak. Nastavak puta za Antverpen, veliku luku na reci Šeldi, značajan ekonomski i modni centar u Evropskim razmerama, poznat po svojim radionicama za preradu dijamanata ali i kao Rubensov rodni grad, koji je u XV veku u Flandriji, preuzeo primat od Briža na privrednom, finansijskom i umetničkom planu. Obilazak centra grada: sedmobrodna gotska katedrala Notr Dam, najveća u Belgiji, gradska većnica, centralni trg Gran Place, fontana Brabo, sedišta trgovačkih korporacija u gradjevinama iz XVIII i XIX veka... Nastavak puta za Roterdam, na rukavcu Rajne i njenom ušću u Severno more-najveća luka u Evropi, grad avangardne arhitekture početkom XIX veka, podpuno razoren tokom II svetkog rata i temeljno obnovljen, sa modernim poslovnim i stambenim četvrtima. Razgledanje grada. Slobodno vreme. Nastavak putovanja za Amsterdam. Dolazak u vecernjim satima. Smeštaj u hotelu. Nocenje.
6. dan (17.april 2024.) AMSTERDAM.
Doručak. Polazak autobusom na panoramsko razgledanje holandske prestonice na reci Amstel čiji je istorijski centar, sa oko 6800 odlično očuvanih gradjevina i spomenika, deo svetske kulturne baštine, pod zaštitom UNESCO-a. Obilazak gradskog jezgra sačinjenog od oko 90 ostrvaca i 160 kanala u polukoncentričnim krugovima, prokopanim i uredjenim uglavnom u zlatno doba Amsterdama, u XVII veku, kada je imao oko 200000 stanovnika i bio veliki trgovački i finansijski centar i najprometnija luka Evrope: Trg Dam sa Kraljevskom palatom, Spomenik ujedinjenju holandskih provincija, Ulica Rokin, kula Mint, stara pivara Hajneken, zgrada Rijks muzej (nije predvidjen grupni ulazak), Vondelpark, nove gradske četvrti i dr... Slobodno poslepodne za individualno razgledanje grada. Noćenje.
7. dan (18.april 2024.) AMSTERDAM /HOLANDSKA TURA/.
Doručak. Slobodan dan ili celodnevni fakultativni izlet autobusom “Holandska tura”: Zanse Šans-živopisno selo na reci Zan sa vetrenjačama i zelenim drvenim kućama u kome su mnogobrojne radionice za izradu klompi, porcelana i vezenog tekstila; Harlem-glavni grad provincije Severna Holandija, koji je u srednjem veku bio središte grofova, bogat grad, kako kulturno, istorijski, tako i finansijski. Tada, kao drugi grad po veličini u zemlji, bio je centar brodogradnje, tekstilne industrije i proizvodnje piva; Ševeningen na Severnom moru-jedno od prvih Evropskih mondenskih letovališta. Povratak u Amsterdam. Noćenje.
8. dan (19.april 2024.) AMSTERDAM – BEOGRAD.
Doručak. Sobe treba napustiti do 11 sati. Slobodno vreme do polaska na aerodrom. Odlazak na aerodrom. Let za Beograd (JU 365) u 20.25 sati. Sletanje na aerodrom u Beogradu u 22.40 sati.